31/03/2010

koolivaheaeg tagasivaates

Nagu eelmises postituses märkisin, olid loodusmaja õpetajad kevadisel koolivaheajal koos lastega usinalt meisterdamas ning lammutamas. Kolmapäevaks - munapühadeks valmistumise töötoas - oli uudishimulike laste arv kasvanud 25-le, mis ühtaegu nii üllatas, kui ehmatas. Ise olin arvestanud umbes poole vähemaga. Kuid samas oli väga hea meel, et antud teema nii huvipakkuvaks osutus.
Esimesest ehmatusest üle saanud, jagasime õpetaja Milvi ja Andresega lapsed vanuse järgi kahte rühma. Pisemad jäid koos minuga ning suuremad andsin õp Milvi hoole alla. Esimeseks ülesandeks andsin lastele kätte tüki voolimismassi ning palve voolida üks vahva kevadine lind. Elukaid tuli mitmesuguseid - piklikke ja ümaraid, kopsakamaid ning pisemaid. Kahjuks aga ei olnud osa voolimisavist eriti valmis koostööks ning seetõttu oli suurematel lastel voolimisega suisa häda. Järgmiseks võtsime välja kanamunad ning asusime neid värvima. Osa lapsi värvisid sibulakoorte ning ökoloogiliselt puhaste munavärvidega, teised aga kleepisid munale külge huvitavaid lisandeid. Laste fantaasia oli piiritu ning seetõttu sai iga muna omale ise näo. Kolmandaks proovisime värvitud munadele ka pesa meisterdada. Igaüks sai endale karbikese, mille vastavalt oma maitsele ära värvis ning vooderdas. Ka siin tuli välja laste rikkalik mõttemaailm ning julgus katsetada. Päeva lõpus proovisid usinamad ka puuokstest päris pesa punuda ning õhupallidest kaunistusi meisterdada.

Neljapäevaks olime õpetaja Kadriga planeerinud väikese retke Pärnu linna loodusesse. Otsustasime minna mere äärde, et veel viimast korda sel talvel lund ja jääd käega katsuda. Elamusi jätkus lastele kuhjaga; juba merejääl kõndimine ning liu laskmine oli neile väga kütkestav. Lisaks veel binokliga kalameeste töö jälgimine, jää uuristamine ning lõpetuseks rollimäng mänguväljakul. Väga vahva oli see, et lapsed oskasid end hästi tunda ega nõudnud meilt aktiivset lõbustamist. Juba mere äärde tulek ja seal olemine pani nende fantaasiamaailma nii hästi tööle, et meil jäi ainult nendega kaasa minna ja nautida. Mänguväljaku ronimisatraktsiooni ristisid lapsed ruttu Kariibi mere piraatide laevaks ning kõik peal olevad isikud piraatideks. Niimoodi nad siis jagasid käske, liikusid edasi-tagasi, paremale-vasakule, sõdisid ja puhkasid. Keegi konkreetselt ei juhtinud ega käsutanud, kuid ühte meeskond toimis sellegipoolest.
Nagu eelmiselgi päeval möödus 3h nagu linnutiivul. Loodetavasti jäid lapsedki meie tegemistega rahule.

Triin

No comments:

Post a Comment